Primary SchoolsSecondary Schools

School County Category Production Name
Ratoath Senior National School Ratoath, Co. Meath Best Overall School Play The Vikings  N/A
Gaelscoil Ultain  Cnoc an Chonnaidh, Co. Muineachán  Best Overall School Play  Na Saighdiúrí  N/A
 Rathbeggan National School  Dunshaughlin,
Co. Meath
 Best Overall School Play  Born N/A
 St. Aidan's N.S.  Tallaght,
Dublin 24
 Best Overall School Musical  Robin and the Sherwood Hoodies N/A
St. Pius X B.N.S. Terenure,
Dublin 6W
Best Overall School Musical Seussical Jr. N/A
St. Mochta's N.S. Clonsilla,
Dublin 15
Best Overall School Musical Oliver! N/A
 Scoil Mochua  Celbridge,
Co. Kildare
 Best Overall School Musical  Annie Junior N/A
 St. Laurence's N.S.  Athy,
Co. Kildare
 Best Original Production  Michael D and the Tayto Factory N/A
 St. Finian's National School  Newcastle,
Co. Dublin
 Best Original Production  The 1916 Experience N/A
Scoil na mBuachaill Clonakilty,
Co. Cork
Best Original Production Macbeth The Musical N/A
Gaelscoil Inis Córthaidh Inis Córthaidh,
Co. Loch Garman
Best Costumes Oíche Chiúin N/A
Buaile Beag N.S. Rathoon,
Co. Galway
Best Costumes Mystery at Magpie Manor N/A
St. Joseph's National School Skibbereen,
Co. Cork
Best Costumes Alice in Winterland N/A
Loughfouder National School Tralee,
Co. Kerry
Best Set The Yank Returns N/A
Manulla National School Castlebar,
Co. Mayo
Best Set Hoodwinked N/A
Scoil Assaim Raheny,
Dublin 5
Best Set Firelog N/A
St. Mochta's N.S. Clonsilla,
Dublin 15
Best Male Performance in a Leading Role Oliver! Darragh Malone
Shinrone National School Birr,
Co. Offaly
Best Male Performance in a Leading Role Cinderella and Rockerfella Evan Doherty
Ardagh B.N.S. Rosscarberry,
Co. Cork
Best Male Performance in a Leading Role A Bad Hair Day Tyler Abbey-Henning
St. Joseph's P.S. Ballinrobe,
Co. Mayo
Best Female Performance in a Leading Role The Peace Child Ally Nestor
Scoil Mhuire Mullingar,
Co. Westmeath
Best Female Performance in a Leading Role Aladdin Trouble Holly Dowdall
St. Brigid's Primary School Kildare Town,
Co. Kildare
Best Female Performance in a Leading Role Pirates of the Curry Bean Anna Leavy
Glinsk N.S. Glinsk,
via Castlerea,
Co. Galway
Best Performance in a Supporting Role Straw and Order Gabrielle Kilcommons
Rathbeggan National School Dunshaughlin,
Co. Meath
Best Performance in a Supporting Role Born Jesse Osas
Scoil Chlochair Mhuire Carrigtwohill,
Co. Cork
Best Performance in a Supporting Role Fianna Factor Ensemble Cast:
Aoife Lehane, Alannah O’Connell, Meadhbh De Búrca, Hannah Nolan, Aoife Ahern, Bronagh Cullimore, Leah O’Sullivan, Lena Sharkey
Gaelscoil Uí Drisceoil Gleann Maghair,
Co. Chorcaí
Best Musical Number Is Liomsa na Camáin An Drúcht Geal Ceo
Scoil Mhuire Mullingar,
Co. Westmeath
Best Musical Number Aladdin Trouble The Chase
St. Brigid's Primary School Kildare Town,
Co. Kildare
Best Musical Number Pirates of the Curry Bean  Anchor Away
Scoil Mochua Celbridge,
Co. Kildare
Best Choreography Annie Junior  N/A
Gaelscoil Chill Mhantáin An Ghléib,
Co. Cill Mhantáin
Best Choreography Matilda the Musical
(in 20 Minutes)
N/A
St. Gabriel's Primary School Ballyfermot,
Dublin 10
Best Choreography Battle of the Decades N/A
St. Brendan's N.S. Skerries,
Co. Dublin
Best Short Scene Script The Happy Garden Ben de Barra
Meenagowan N.S. Lettermacaward,
Co. Donegal
Best Short Scene Script A Beautiful Couple Gracie Trimble
Killeenduff National School Easkey,
Co. Sligo
Best Short Scene Script Bingo Scene Eva Lu Lavelle
St. Feichin's N.S. Loughrea,
Co. Galway
Best Dramatic Review High School Musical Sinéad Donohue
St. Joseph's B.N.S. Terenure,
Dublin 6
Best Dramatic Review Step Up and Dance Elliot Tuite
Light of Christ N.S. Dunmore East
Co. Waterford
Best Dramatic Review Dramatic Review: Mamma Mia Aoife Dowd

School County Category Production Name
Coláiste na hInse Bettystown, Co. Meath Best Overall School Play Alone it Stands N/A
Belvedere College S.J. Great Denmark St,
Dublin 1
Best Overall School Play The Children of the Rising N/A
Belvedere College S.J. Great Denmark St,
Dublin 1
Best Overall School Play Lord of the Flies N/A
St. Colman's Community College Midleton,
Co. Cork
Best Overall School Play Of Mice and Men N/A
Heywood Community School Ballinakill,
Co. Laois
Best Overall School Musical Little Shop of Horrors N/A
St. Vincent's Castleknock College
Featuring Mount Sackville
Castleknock,
Dublin 15
Best Overall School Musical Miss Saigon N/A
Presentation Secondary School, Thurles Thurles,
Co. Tipperary
Best Overall School Musical Billy Elliot N/A
St. Brendan's Community School Birr,
Co. Offaly
Best Overall School Musical Guys and Dolls N/A
Mid West School for the Deaf
Featuring Laurel Hill Secondary School
South Circular Road,
Co. Limerick
Best Original Production Hush N/A
Coláiste na hInse Bettystown,
Co. Meath
Best Original Production Only Dull People are Brilliant at Breakfast N/A
CBS Ennistymon Ennistymon,
Co. Clare
Best Original Production Beart An Bhainc N/A
Presentation Secondary School Cannon Street,
Co. Waterford
Best Costumes The Lion King N/A
Athlone Community College Athlone,
Co. Westmeath
Best Costumes We Will Rock You N/A
Mullingar Community College Mullingar,
Co. Westmeath
Best Costumes Oliver! N/A
Mercy Mounthawk Secondary School Tralee,
Co. Kerry
Best Set Romeo and Juliet N/A
St. Fintan's High School Sutton,
Dublin 13
Best Set A Midsummer Night's Dream N/A
Portumna Community School Portumna,
Co. Galway
Best Set High School Musical N/A
Heywood Community School Ballinakill,
Co. Laois
Best Male Performance in a Leading Role Little Shop of Horrors Liam Oxley
O'Carolan College Nobber,
Co. Meath
Best Male Performance in a Leading Role Endgame Jamie Cassidy
St. Raphael's College Loughrea,
Co. Galway
Best Male Performance in a Leading Role Les Misérables Myles Feerick
Maynooth Post Primary School Maynooth,
Co. Kildare
Best Female Performance in a Leading Role Evita Ally Hobbs
St. Vincent's Castleknock College
Featuring Mount Sackville
Castleknock,
Dublin 15
Best Female Performance in a Leading Role Miss Saigon Aimee Kearney
Wesley College Balinteer,
Dublin 16
Best Female Performance in a Leading Role Philadelphia, Here I Come Hannah Brady
Sutton Park School St. Fintan's Road,
Dublin 13
Best Performance in a Supporting Role Annie Rebecca Brady
Our Lady's Secondary School, Templemore Templemore,
Co. Tippereary
Best Performance in a Supporting Role Les Misérables Cerys Loughnane
Presentation Secondary School, Thurles Thurles,
Co. Tipperary
Best Performance in a Supporting Role Billy Elliot Zoe Gleeson
Holy Rosary College Mountbellew,
Co. Galway
Best Musical Number Sound of Music Doe a Deer
St. Aidan’s Community School Tallaght,
Dublin 24
Best Musical Number Time Time
Convent of Mercy Secondary School Convent Road,
Co. Roscommon
Best Musical Number Beauty and the Beast Be Our Guest
Crana College Buncrana,
Co. Donegal
Best Choreography Grace O'Malley Dance Drama N/A
Gorey Community School Gorey,
Co. Wexford
Best Choreography Disco Inferno N/A
Midleton Colllege Midleton,
Co. Cork
Best Choreography The Producers N/A
Gort Community School Gort,
Co. Galway
Best Short Scene Script Autoscopy Fiachra Owens
Scoil Mhuire Community School Clane,
Co. Kildare
Best Short Scene Script CAT Hugh Keogh
St. Mary's CBS Portlaoise,
Co. Laois
Best Short Scene Script The Wedding Van Thomás Dunne
Mercy Mounthawk Secondary School Tralee,
Co. Kerry
Best Dramatic Review Who's Afraid of Virginia Wolf: A Triumph in Theatre Cian McGrath
Gort Community School Gort,
Co. Galway
Best Dramatic Review Review of Little Shop of Horrors Bronwyn Macmillan
Our Lady's Bower Secondary School Athlone,
Co. Westmeath
Best Dramatic Review Encore (A review of Swan Lake) Katie Ward

*Shortlilsted schools will be contacted over the coming weeks in relation to the Student Theatre Awards ceremony, taking place on 17 May.