Primary SchoolsSecondary Schools

School County Category Production Name
Gaelscoil Ultain Cnoc an Chonnaidh, Co. Muineachán Best Overall School Play Na Saighdiúrí N/A
St. Mochta's N.S. Clonsilla,
Dublin 15
Best Overall School Musical Oliver! N/A
St. Laurence's N.S. Athy,
Co. Kildare
Best Original Production Michael D and the Tayto Factory N/A
Gaelscoil Inis Córthaidh Inis Córthaidh,
Co. Loch Garman
Best Costumes Oíche Chiúin N/A
Loughfouder National School Tralee,
Co. Kerry
Best Set The Yank Returns N/A
St. Mochta's N.S. Clonsilla,
Dublin 15
Best Male Performance in a Leading Role Oliver! Darragh Malone
St. Brigid's Primary School Kildare Town,
Co. Kildare
Best Female Performance in a Leading Role Pirates of the Curry Bean Anna Leavy
Scoil Chlochair Mhuire Carrigtwohill,
Co. Cork
Best Performance in a Supporting Role Fianna Factor Ensemble Cast:
Aoife Lehane, Alannah O’Connell, Meadhbh De Búrca, Hannah Nolan, Aoife Ahern, Bronagh Cullimore, Leah O’Sullivan, Lena Sharkey
Scoil Mhuire Mullingar,
Co. Westmeath
Best Musical Number Aladdin Trouble The Chase
Scoil Mochua Celbridge,
Co. Kildare
Best Choreography Annie Junior N/A
St. Brendan's N.S. Skerries,
Co. Dublin
Best Short Scene Script The Happy Garden Ben de Barra
St. Joseph's B.N.S. Terenure,
Dublin 6
Best Dramatic Review Step Up and Dance Elliot Tuite
St. Finian's National School Newcastle, Co. Dublin Judges' Choice The 1916 Experience N/A

School County Category Production Name
Belvedere College S.J. Great Denmark St,
Dublin 1
Best Overall School Play The Children of the Rising N/A
Presentation Secondary School, Thurles Thurles,
Co. Tipperary
Best Overall School Musical Billy Elliot N/A
CBS Ennistymon Ennistymon,
Co. Clare
Best Original Production Beart An Bhainc N/A
Athlone Community College Athlone,
Co. Westmeath
Best Costumes We Will Rock You N/A
St. Fintan's High School Sutton,
Dublin 13
Best Set A Midsummer Night's Dream N/A
Heywood Community School Ballinakill,
Co. Laois
Best Male Performance in a Leading Role Little Shop of Horrors Liam Oxley
St. Vincent's Castleknock College
Featuring Mount Sackville
Castleknock,
Dublin 15
Best Female Performance in a Leading Role Miss Saigon Aimee Kearney
Presentation Secondary School, Thurles Thurles,
Co. Tipperary
Best Performance in a Supporting Role Billy Elliot Zoe Gleeson
Convent of Mercy Secondary School Convent Road,
Co. Roscommon
Best Musical Number Beauty and the Beast Be Our Guest
Crana College Buncrana,
Co. Donegal
Best Choreography Grace O'Malley Dance Drama N/A
Gort Community School Gort,
Co. Galway
Best Short Scene Script Autoscopy Fiachra Owens
Mercy Mounthawk Secondary School Tralee,
Co. Kerry
Best Dramatic Review Who's Afraid of Virginia Wolf: A Triumph in Theatre Cian McGrath
Coláiste na hInse Laytown, Co. Meath Judges' Choice Alone it Stands N/A